Põhivarad

Navigeerimine:  Põhivara >

Põhivarad

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 

Aknas Põhivarad sisestage ettevõtte põhivarade üldine nimekiri.

 

Põhivara ostmisel ettevõttesse sisestage kõigepealt ostuarve ja seejärel lisage põhivara kaart põhivarade nimekirja. Ostuarve salvestamisega koostatakse pearaamatu kanne, millega võetakse põhivara raamatupidamises arvele.

 

Kui soetate põhivara liisinguga kapitalirendi tingimustel, siis võite sisestada põhivara arvelevõtmise kande pearaamatu kandena menüüst Finants > Pearaamatu kanded.

Näiteks: Db põhivara, Db põhivara soetuse käibemaks, Kr Liisingu lühiajaline kohustus, Kr liisingu pikaajaline kohustus vastavalt maksegraafikule. Sellise kande saate koostada eeldusel, et olete saanud põhivara soetuse kohta arve, mis vastab käibemaksuseaduse arve nõuetele ja kus on välja toodud kogu põhivara maksumus, maksumuselt arvestatud käibemaks ning tasumisele kuulub selle arve järgi 0 eur.

 

Põhivara kaardi loomisega ei koostata raamatupidamisse põhivara arvelevõtmise kandeid. Põhivara kaardi loomine on ainult eelduseks amortisatsiooni arvutamisele, millega kaasnevad amortisatsiooniarvestuse kanded pearaamatusse.

 

Uue põhivara kaardi lisamiseks klikkige põhivarade tabeli aknas ülemisel ribal nupule Lisa.

 

clip1871

 

Kirjeldus - sisestage põhivara nimetus. Kui teie ettevõte kasutab põhivarade inventeerimiseks ka inventari numbreid, siis sisestage inventari number põhivara kirjeldusse.

Soetusmaksumus - sisestage siia põhivara soetuse maksumus

 

Töölehele Üldandmed sisestage järgmised andmed:

Soetatud - sisestage põhivara soetamise kuupäev. Kui koostate põhivara kaarti põhivarade algsaldode kohta, siis sisestage siia see kuupäev, millal põhivara tegelikult teie ettvõttesse soetati. See on informatiivne väli.

Arvestuse algus - sisestage kuupäev, millest alates soovite programmis konkreetse põhivara amortisatsiooni arvestama hakata. Põhivarade algsaldode sisestamisel: nt kui alustate Merit Aktivaga tööd alates kuupäevast 01.01.2014, siis sisestage siia kõik põhivarad, mis olid ettevõttes olemas kuupäevaks 31.12.2013 ja arvestuse alguseks määrake 01.01.2014.
Kui ettevõte soetab uue põhivara näiteks 01.03.2014, siis sisestage arvestuse alguse kuupäevaks põhivara soetuse kuupäev.

Kulum alguseks -  uute soetatud põhivarade korral on kulumi summa 0. Põhivarade algsaldode sisestamisel sisestage siia põhivara kogukulumi summa arvestuse alguse kuupäevaks, st. soetusmaksumus miinus jääkväärtus amortisatsiooni arvestuse alguse kuupäevaks.

Maha kantud - kui ettevõte kannab põhivara maha või müüb põhivara ära, siis sisestage siia põhivara mahakandmise/müümise kuupäev. Sellele kuule järgnevatel kuudel põhivarale amortisatsiooni enam ei arvestata.

 

Raamatupidamiskande põhivara väljamineku kohta peate sisestama käsitsi menüüst Finants > Pearaamatu kanded.

 

Kui põhivara müüdi maha, siis põhivara müügi kohta koostage müügiarve, kasutades artiklit "Põhivara ..." .

 

Müügiarve salvestamisel koostatakse automaatselt pearaamatu kanne :

Kr Põhivara müük, Kr Müügi käibemaks Db Ostjate laekumata arved .

 

Kuid põhivara mahakandmiseks põhivarade nimekirjast peate koostama täiendava pearaamatu kande:

Kr Põhivara soetusmaksumuses, Db Põhivara akumuleeritud kulum, Db Müüdud põhivara jääkmaksumus (konto Muude äritulude grupist, näidiskontoplaanis konto 3512).

Kui olete müünud aasta jooksul mitmeid põhivarasid ja kokkuvõttes on põhivarade müügist tekkinud kahjum, siis peate tegema täiendava pearaamatu kande kahjumi tõstmiseks Ärituludest - > Ärikuludesse:

Kr Põhivara müügist tekkinud kahjum ärikuludesse (konto 3514);  Db Kahjum põhivara müügist (konto 4910).

 

Kui põhivara kanti maha ja põhivaral ei olnud enam jääkmaksumust, siis koostage mahakandmise kohta pearaamatu kanne:

Kr Põhivara soetusmaksumuses, Db põhivara akumuleeritud kulum

Kui põhivara kanti maha ja põhivaral oli jääkmaksumus, siis koostage mahakandmise kohta pearaamatu kanne

Kr põhivara soetusmaksumuses, Db põhivara akumuleeritud kulum, Db Kahjum põhivara likvideerimisest (jääkmaksumus), konto 4830.

 
Kui soovite põhivara ümber hinnata või teete parendusi (kap. mahutusi) ja soetushind muutub mingist kuupäevast, siis peate selle põhivara maha kandma, st. märkige põhivara kaardil väljale Maha kantud ümberhindamise kuupäev ja avage ümberhinnatud põhivarale uus põhivara kaart uue soetushinnaga. Uuel kaardil sisestage väljale Kulum alguseks ümberhinnatud põhivara kogukulum. Ümberhinnatava põhivara kaardil soetushinda muuta ei tohi, sest siis muutub selle põhivara soetushind ka eelnevatel kuudel arvestatud amortisatsiooni tabelites.
 
Töölehel Esmase arvestuse seaded täitke amortisatsiooni arvestuseks vajalikud andmed.

 

clip1872

 

 

Põhivara grupp - valige põhivara grupp. Põhivara grupi valikuga määratakse põhivara kaardil automaatselt amortisatsiooni protsent (saad soovi korral muuta), kulumi konto, akumuleeritud kulumi konto ja põhivara konto.  Põhivara grupiga määratud seadeid kasutatakse põhivarale esimese amortisatsiooni arvestamisel. Järgnevatel arvestuskuudel esmase arvestuse seadeid ei kasutata, vaid kontod võetakse eelnevast amortisatsiooniarvestusest.

 

Soovi korral saate Põhivara gruppe muuta ja täiendada. Selleks klikkige uue põhivara kaardi loomisel põhivara kaardil töölehel Esmase arvestuse seaded grupi valiku järel hammasratta nupule.

clip1873

Igale põhivara kontole kontoplaanis soovitame lisada eraldi põhivara grupi. Ühele ja samale põhivara kontole ei ole mõtet eraldi gruppe täiendavaks liigituseks koostada, kuna gruppide järgi ei saa koostada täiendavaid aruandeid. Põhivara grupi valikuga täidetakse põhivarade kaardil amortisatsiooni arvestamiseks vajalikud andmed ja teil ei ole vaja amortisatsiooni arvestuse aknas hakata neid andmeid eraldi täitma.

Uue grupi lisamiseks klikkige nupule Lisa ja täitke andmed järgmiselt:

Kirjeldus - sisestage põhivara grupi nimetus,

Arvestusmeetod - valige Lineaarne või Summa. Lineaarne meetod arvutab amortisatsiooni etteantud protsendi järgi sendi täpsusega. Summaarse meetodi korral saate ise konkreetse summa määrata, mida amortisatsioonil arvestatakse. Valides lineaarse arvestusmeetodi, sisestage alljärgnevale väljale amortisatsiooni protsendi määr aastas (amortisatsiooni norm) .

Kulu konto -  valige kontoplaanist kasumiaruande kulumi konto (näiteks 4810)

Amordi konto - valige kontoplaanis põhivara akumuleeritud klumi konto (näiteks 1821, 1831, 1833, 1835 või 1841)

Põhivara konto - valige kontoplaanis põhivara konto (näiteks 1800, 1820, 1830, 1832, 1834, 1840)

 

Töölehel Viimase arvestuse info näete informatiivsena viimase amortisatsiooniperioodi arvestuse andmeid:

clip1874

 

 

Kui olete põhivara kaardil vajalikud andmed ära sisestanud, siis klikkige nupule Salvesta.

 
Juhul, kui olete amortisatsiooniarvetuse ära teinud, kuid tagantjärele selgus, et sellesse perioodi lisandus veel mõni põhivara,  siis peate selle perioodi amortisatsiooniarvestuse üle salvestama.
 
Kui soovite põhivarade nimekirja välja trükkida (nt. Põhivarade inventuuri lehe koostamiseks), siis salvestage nimekiri Excelisse ja sealt saate teha väljatrüki. Põhivarade nimekirjas näidatakse jääkväärtust viimase amortisatsiooniarvestuse seisuga. Excelisse salvestamiseks klikkige nimekirja ülemisel ribal Exceli ikooniga nupule ja salvestage väljund Excelisse.