Merit Palk juhendid


Tasuta klienditugi

776 9333

Oleme avatud

E-N 10.00 – 16.30

R 10.00 – 15.00

Kirjuta klienditoele

klienditugi@merit.ee

Oleme avatud

E-N 10.00 – 16.30

R 10.00 – 15.00


Kuidas meie Meritis palka arvestame?

Seoses Visma gruppi kuulumisega peame oma eelmise kuu raamatupidamise lõpetama järgmise kuu esimestel tööpäevadel. Alustame alati palga- ja maksuarvestusest ning jagame teilegi check-listi, mida kasutame, et kõik andmed klapiks ning midagi olulist ei jääks kahe silma vahele. Käime kontrollnimekirja läbi aprill 2022 töötasude näitel, mis makstakse välja mai alguses.

 1. Aktiivse kuu valik. Valime Merit Palgas aktiivseks kuuks selle kuu, mille töötasusid hakkame arvestama, meie näite puhul avame aprill 2022.
 2. Töökatkestused. Kontrollime üle Merit Palk aruande menüüs Töökatkestused -> Töökatkestuste aruanne. Vajadusel lisame programmi puuduvad töökatkestused menüüs Töökatkestused -> Puhkused ja töökatkestused -> Uus töökatkestus. Soovitame kindlasti üle vaadata ka eesti.ee keskkonnas nii lõpetatud kui ka alles arsti poolt avatud töövõimetuslehed.
  NB! Portaalist on võimalik tellida teavitus haiguslehtede alustamise ja lõpetamise kohta.
 3. Tasude arvestamine. Arvutame töötajatele kõik tasud, sealhulgas impordime lisatasud. Seda kõike saab teha menüüs Tasude arvestus -> Tasude arvestus. Siin on tasude importimise juhend: https://www.merit.ee/juhend/muud-palk/merit-palga-tasude-import-formaadi-kirjeldus.pdf
 4. Kinnipidamised. Vajadusel lisame kinnipidamised menüüs Kinnipidamised -> Kinnipidamised (nt. tööandja sõiduki isiklik kasutamine).
 5. Väljamaksulehe kinnitamine. Menüüs Väljamaksed -> Väljamaksed -> avame välja maksmata tasude lehe ning vajutame nuppu “Kinnita”.
 6. Saadame pearaamatu kande Merit Aktivasse. Kannet saab saata menüüs Tasude arvestus -> Pearaamatu kanne -> Merit Aktiva.
 7. Kontrollime Merit Aktivas üle järgmiste kontode saldod:
  • palgavõlg – kas tänase seisuga klapib konto saldo Merit Palgas äsja kinnitatud väljamaksulehe summaga? Kui ei klapi, kontrollime üle, millises programmis on jäänud väljamakse kajastamata ning lisame puuduva väljamakse. Merit Palgas olevad väljamaksed peavad täpselt klappima Merit Aktivas palgavõla kontolt maha läinud summadega.
  • deklareerimata maksuvõlad – võrdleme Merit Palgas väljamaksete menüüst leitavat aruannet “Deklareerimata maksuvõlgade aruanne” Merit Aktiva deklareerimata maksuvõlgade kontode lõppsaldodega. Kui Merit Palgas võtame aruande näiteks aprill 2022 aktiivses kuus, siis võrdleme Merit Aktivas deklareerimata maksuvõlgade lõppsaldosid 30.04.2022 kuupäevaga. Kõige mugavam on Merit Aktivas kontosid kontrollida käibeandmiku abil.
 8. Saadame TSD Maksu- ja Tolliametisse Merit Palgast. Deklaratsiooni on võimalik saata nii kinnitatud kui ka kinnitamata kujul (vt menüü Seadistused -> Muud seadistused).
 9. Kontrollime Merit Aktivas käibeandmiku abil üle, kas vastavas arvestuskuus oli tehtud erisoodustusi, vastuvõtukulusid, ettevõtlusega mitteseotud kulusid jmt, mis on vaja deklareerida TSD lisadel 4 kuni 7.
 10. Lisame vajadusel andmed TSD lisadele 4 kuni 7 ja kui lisasime andmeid, teeme Merit Aktivasse täiendava pearaamatu kande (näiteks tulumaksuga maksustatavate kingituste deklareerimisel teeme kande: Deebet: kingitustelt arvestatud tulumaksukulu ja Kreedit: ettevõtte tulumaksu võlg).
 11. Võtame Maksu- ja Tolliametist saldopäringu kuu lõpu seisuga, nt. 30.04.2022 ning võrdleme neid Merit Aktivas käibeandmiku maksusaldoga sama kuupäeva seisuga. Samuti kontrollime, et ka ostu- ja maksuvõlgnevuste aruandes seisuga 30.04.2022 oleksid samad maksusaldod.
 12. Alles siis, kui kõik saldod on kontrollitud, koostame Merit Palgas maksekorraldused. Seda saab teha menüüs Väljamaksed -> Väljamaksed -> Maksekorraldused. 
 13. Saadame töötajatele palgateatised menüüs Tasude arvestus -> Palgateatised.
 14. Kui oleme töötajatele maksnud näiteks vähenenud töövõime puhul pikendatud põhipuhkuse tasu, siis esitame kohe eesti.ee keskkonnas taotluse puhkusetasu hüvitamiseks. Kõige mugavam taotluse jaoks andmeid võtta on menüüs Töökatkestused -> Lisapuhkuste aruanne.

Kõik need sammud käime läbi just sellises järjekorras, et olla kindlad oma palga- ning maksuarvestuse täpsuses ja õigsuses. Meil on üldiselt kindlad kuupalgad ning tasude arvestus on lihtne. Kui teil on keerulisem tasude arvestus, on teile kontrollimisel veel abiks järgmised aruanded tasude arvestuse menüüs:

 • Tasude ja tundide aruanne
 • Koondpalgateatis
 • Palgaleht
 • Pearaamatu kanne -> Maksuarvestus (XLS)

Lisaks on oluline meeles pidada, et kõik toimingud mai alguses teeme arvestuskuus aprill 2022. Arvestame aprilli töötasud, mille väljamakse kuupäev on mais ning võtame ka aprilli TSD, mille tähtaeg on 10. mai.

Loodame, et meie kontrollnimekiri on ka teile abiks, kuid kui teil tekib meie programmide kasutamisega küsimusi, võtke julgesti ühendust meie klienditoe meeskonnaga. Oleme teile abiks nii töö alustamisel kui töö käigus tekkivate probleemide lahendamisel. 

Loomulikult ootame rõõmuga ka teie ettepanekuid!