Kontoplaan

Navigeerimine:  Finants >

Kontoplaan

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Kontoplaan on vajalik majandustehinguid kirjeldavate pearaamatu lausendite (kannete) koostamisel.

 

clip1884

 

Programmi oluliseks osaks on kontoplaan. Enne programmi üldiste seadistuste määramist on vaja kontoplaan üldjoontes valmis teha. Hästi läbimõeldud kontoplaani abil saate koostada kõikvõimalikke aruandeid.

 

Kui standardseadistusega kaasasolevat bilanssi ja kasumiaruannet ei ole eriti vaja muuta, siis kontoplaan on igale ettevõttele ainuomane ja vajab kindlasti kohendamist. Seepärast peate ettevõtte vajadusi rahuldava kontoplaani koostamisega pisut rohkem vaeva nägema.

 

Kui alustasite programmiga tööd, siis pidite otsustama, millist tüüpi firma seadistust vajate. Programmis on olemas erinevad standardseadistused erinevat tüüpi firmade jaoks, mida saab valida uue firma loomisel.

 

Kui soovite enne töö alustamist üle vaadata, milline standardseadistus teile kõige rohkem sobib, siis lisage firmade nimekirja erinevate tüüpidega firmasid ja otsustage, milline on kõige sobivam. Vt Firma > Firmad.

 

Aktiva standardpaketis (nn. lihtsas Aktivas) ei ole võimalik ise kontoplaani üldiseid ehk summaarseid vahekokkuvõtete kontosid lisada.

 

Kontoplaani kontod on liigitatud 4 rühma: aktiva, passiva, tulu, kulu. Aktiva ja passiva kontode põhjal koostatakse bilanss. Tulu- ja kulukontode põhjal koostatakse kasumiaruanne või tulu-kulu aruanne.

 

Kuna iga konto on seotud konkreetse bilansi- või kasumiaruande kirjega ning rahavoogude aruande kirjega, siis on alati koheselt koostatavad ettevõtte jaoks olulised aruanded: "Bilanss",  "Kasumiaruanne" ja "Rahavoogude aruanne". Kontoplaani muutes ja täiendades on automaatselt tagatud õiged aruanded. Ei saa tekkida olukorda, kus mõnel kontol tehtud toimingud jääksid aruannetest välja.

 

Kustutage kontoplaanist ettevõttele mittevajalikud kontod ning lisage kontod, mida ettevõttes kasutatakse detailsema arvestuse pidamiseks.

Kindlasti on vajalik kontoplaani juurde lisada tulu- ja kulukontosid.

 

Kontosid saab lisada, parandada ja kustutada, kasutades kontoplaani akna ülemisel äärel olevaid nuppe Lisa, Muuda, Kustuta.

Uue konto lisamiseks klikkige ülemises ääres esimesele nupule Lisa .

 

clip1532

 

Sisestage konto kood ja nimetus, valige konto tüüp:

valides konto tüübiks Aktiva või Passiva, peate määrama vastava kontoga seotud bilansirea;

valides konto tüübiks Tulu või Kulu, peate määrama vastava kontoga seotud kasumiaruanderea.

igal juhul peate ka ära määrama rahavoogude aruande rea.

 

Bilansi- või kasumiaruande rea õige valiku korral on tagatud ka õiged aruanded: "Bilanss" ja "Kasumiaruanne".

 

Välja Liik valik näitab, kas tegemist on detailse või üldise e summaarse kontoga (viimane variant on kasutatav ainult Merit Aktiva laiendatud paketis). Üldiseid kontosid on soovitatav programmi poolt pakutavasse kontoplaani ise juurde teha, kuna nad muudavad kontoplaani ülevaatlikumaks ning pearaamatu käibeandmikus tehakse üldiste kontode järgi vahekokkuvõtete read. Samuti on hea üldist kontot kasutades pärida pearaamatu kontode aruandeid. Näiteks kui küsime aruannet üldise konto 4 järgi, saame aruandesse kõikide nende kontode väljavõtted koos vahekokkuvõtetega, mis algavad numbriga 4.

 

 

Kulukoha ja projekti kohustuslikkus

 

Kui te kasutate ettevõtte tulude-kulude analüüsiks ka kulukohti ja projekte, siis siin saate määrata, kas antud konto korral on kulukoha ja projekti kasutamine kohustuslik või mitte. Selle määramine lihtsustab Aktivasse andmete sisestaja tööd ja aitab kontrollida, kas kogu vajalik info sh kulukohad ja/või projektid on sisestatud. Kuna üldjuhul kasutame kulukohti/projekte tulude ja kulude koondatavate tunnustena, siis bilansikontodele võiksite määrata, et kulukoha/projekti kasutamine on "keelatud" ja tulu/kulu kontode korral "Kohustuslik" või "Piirang puudub".

 

 

Vaatame lähemalt üldise konto lisamist kontoplaani (võimalik ainult Aktiva laiendatud paketis).

 

Lisame kontoplaani konto, määrame tüübi (Aktiva, Passiva, Tulu või Kulu) ja liigiks paneme: Üldine

Kõik kontod, mis kontoplaanis algavad ühe ja sama numbriga, summeeritakse pearaamatu käibeandmikus sellele üldisele kontole. 

 

Üldised kontod võivad olla mitmetasemelised.

nt         25 -             Maksuvõlad (üldine)

           251 -     Käibemaks (üldine)

           2510 -        Müügi käibemaks (detailne)

           2511 -        Ostu käibemaks  (detailne)

           2512 -        Maksuametile tasutud käibemaks (detailne)

 

nt         4 -           Kulud kokku  (üldine)

           40 -         Kaubad, toore, materjal, teenused kokku  (üldine)

         4000 -         Materjalid  (detailne)

         4100, 4200 jne  (detailsed)

 

Ärge tehke sellist viga, et määrate konto 4000 üldiseks kontoks ja soovite seda kasutada kontode 4010, 4020 jne üldise kontona. Programm ei käsitle kontot 4000 kontode 4010, 4020 üldise kontona, kuna üldise konto kood peab olema väiksema numbrikohtade arvuga kui nende kontode koodid, mida tahete kokku liita. Konto koodi algus määrab selle, millised allkontod üldisele kontole summeeritakse. Seega saab kontode 4010, 4020 jne üldkontoks olla ainult konto koodiga 40.

 

Kontoplaani saab filtreerida kontoplaani veergudes kasutatud väärtuste järgi. See on kasulik, kui soovite näiteks üle kontrollida, kas kõik tüübiga Kulu kontod on ikka kulukontod või kas tüübiga Aktiva kontod on ikka bilansi aktiva kontod jne. Seda saate teha kontoplaani veergude kirjeldustel noolekujulisele ikoonile clip0252 vajutades ja vajalikku tingimust välja valides. Kõikide kontode uuesti nägemiseks vajutada veelkord valiku nupule ja valida tingimuseks All.  Kontoplaani on võimalik veergude kaupa sorteerida, klikkides vastava veeru päisel. Sorteerimisjärjekorra muutmiseks klikkige vastava veeru nimetusel veel üks kord. Seda, missugune veerg on järjestuse aluseks, on näha nupukese clip0253 järgi.

 

Kui kontoplaan on korrastatud, peate üle vaatama kontoplaaniga seotud muud programmi seadistused.

 

Kontoplaani saate välja printida, vajutades nuppudele trüki eelvaade  või prindi/trüki .

Samuti saate kontoplaani salvestada Excelisse, kasutades nuppu clip0261

 

 

 

RAAMATUPIDAMISE SEADUS https://www.riigiteataja.ee/akt/116112010012

§ 8. Raamatupidamise kontoplaan

(1) Raamatupidamiskohustuslane koostab kontoplaani (kontode loetelu) majandustehingute ja reguleerimiskannete kirjendamiseks.

(2) Riigiraamatupidamiskohustuslane koostab kontoplaani, arvestades üldeeskirja nõudeid.

§11. Raamatupidamise sise-eeskiri

(1) Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud koostama raamatupidamise sise-eeskirja, mis kehtestab kontoplaani koos kontode sisu kirjeldusega ning reguleerib muu hulgas majandustehingute dokumenteerimist ja kirjendamist, algdokumentide käivet ja säilitamist, raamatupidamisregistrite pidamist, tulude ja kulude kajastamist kasumiaruande kirjetel, varade ja kohustuste inventeerimist, raamatupidamiskohustuslase kasutatavaid arvestuspõhimõtteid ja informatsiooni esitusviisi, aruannete koostamise korda, arvutitarkvara kasutamist raamatupidamises ning raamatupidamise korraldamisega ja sellega kaasnevate sisekontrolli meetmete rakendamisega seotud asjaolusid.

(2) Riigiraamatupidamiskohustuslane koostab raamatupidamise sise-eeskirja, arvestades üldeeskirja nõudeid.