Merit Aktiva juhendid


Tasuta klienditugi

776 9333

Oleme avatud

E-N 10.00 – 16.30

R 10.00 – 15.00

Kirjuta klienditoele

klienditugi@merit.ee

Oleme avatud

E-N 10.00 – 16.30

R 10.00 – 15.00


Küsimus põhivara kaartidele andmete sisestuse kohta. Kust tulevad summad?

Küsimus: Sisestasin põhivara bilanssi pearaamatu kandena. Lisasin põhivara kaardid, kuid seal ei ole võimalik sisestada soetuskuupäeva ning soetusmaksumust. Kui avan kaardi parandamiseks, on vastavad väljad olemas, kuid pole võimalik summat ega kuupäeva sisestada. Kuidas on võimalik põhivara kaardil sisestada vajalik info?

Vastus: Põhivara kaardile tekib info summade kohta läbi järgmiste dokumentide:

  • Algsaldode sisestus. Kui enne programmi kasutuselevõttu on firmas põhivarasid, siis sisestage põhivarade algsaldod (soetusmaksumus, jääkmaksumus, kulumi arvestuse algus menüüst Seadistused > Finantsi seadistused > Algsaldod > tööleht Põhivara.
  • Ostuarve. Ostuarvele tehke linnuke „Põhivara ost“ enne arve ridade sisestust. Ostuarve real lisage põhivara, sisestage summa. Näiteks kui ostate kapitalirendiga põhivara ja liisingfirma esitab arve põhivara ostu kohta, tasumisele kuulub 0, siis sisestage ostuarve järgmiselt: esimesele reale sisestage põhivara, järgmisel real valige artikkel: liising; sisestage kogus miinusega ja liisingu lühiajaline kohustus; kolmandale reale valige artikkel: liising; sisestage kogus miinusmärgiga ja valige kontoks liisingu pikaajaline kohustus.
  • Müügiarve. Müügiarvele tehke linnuke „Põhivara müük“, valige põhivarade nimekirjast põhivara.
  • Põhivarade mahakandmine, ümberhindamine, ümberklassifitseerimine.

Kõikide dokumentide salvestamisel tekivad automaatsed pearaamatu kanded ja tehakse ka põhivara kanded, mille info kajastatakse põhivara kaardil.

Otse pearaamatu kannetes (Finants > Pearaamatu kanded) põhivara kontosid kasutades ei lähe summad põhivara kaartidele. Seega ärge sisestage ühtegi pearaamatu kannet põhivarade kontodega. Ka põhivara müügil ja mahakandmisel koostatakse automaatsed pearaamatu kanded põhivarade kontodele. Merit Aktiva pilveversioonis koostatakse kõik põhivaradega seotud kanded automaatselt põhivara liikumisega seotud dokumentide alusel.