Kõik uudised
16.09.2022

Küsimused ja vastused Merit x Telema

Sisukord

Telema ja Merit Tarkvara ühise veebiseminari “Miks alustada e-arveldusega juba täna?” jooksul tekkinud küsimused ja vastused.

Miks ei tule pangast e-arved Meritisse?

 • Kui te olete sõlminud pangas püsimakse lepingu mõne tarnija arvete puhul, siis tuleks paluda tarnijal saata arveid nii panka (piiratud mahus e-arve) kui ka e-arvena teie e-arvete operaatori kaudu.

Kas ostuarve vastuvõtmisel, tehes raamatupidamisteenust ei saa mina seda Meritis aktiveerida?

 • E-arvete vastuvõtmist Merit Aktivas saab allkirjaõiguslik isik aktiveerida ID kaardi ning mobiiliID-ga. Saate lisada ettevõtte juhi Merit Aktivasse piiratud õigustega kasutajaks ning juhatuse liige saab aktiveerida endale sobival ajal. Kui te ei soovi kasutajat lisada ja juh.liige kasutab mobiiliID, siis saab raamatupidaja panna juhi andmed ning aktiveerida e-arvete vastuvõtmine distantsilt.

Proovisime aasta tagasi saata e-arve Meriti kaudu Tallinna Ülikoolile näiteks ja ei õnnestunud, pidime kasutama Arved.ee võimalust, milles oli probleem ei saanud aru?

 • Tõenäoliselt võis olla probleem ebakorrektsetes kliendi andmetes. Kui teil tekib selliseid probleeme veel, siis võtke julgesti ühendust meie klienditoega ning nad aitavad selle lahendada.

Aga kui juba täna aktiveeritud, tuleb ka tasuta või ainult uuetele?

 • Kui e-arvete vastuvõtmine on aktiveeritud alates 01.09, siis on e-arvete saatmine ning vastuvõtmine aasta lõpuni tasuta. Rohkem infot kampaania kohta leiab siit.

Kui Meriti müügiarvel (kaubaarve) on kõik vajalik info toodete põhine, aga samas ei ole kasutusel tellimuste ega ka laomoodulit, siis kuidas saab ostja vastu võtta meie müügiarvet, kui kasutab Telema EDI süsteemi? Ehk kas müüja kaubaarve saab ilma lisatööta ostja kaubaarveks?

 • EDI arvete saatmiseks peab olema müügiarve koostatud tellimuselt. Vastasel juhul ei tule müügiarvele EDI arvetele vajalikke lahtreid. Rohkem infot leiate siit.

Kuidas käib ostuarvete kinnitamine e-arvete puhul?

 • Merit Aktiva Pro ja Premium paketis on võimalik kasutada kinnitusringi. Kinnitusring tähendab, et tarnijate poolt saadetud e-arved saab ostuarveteks salvestada pärast kinnitamist selleks määratud isikute poolt.

Kas Merit Aktivasse on võimalik üles laadida xml-kujul e-arveid oma arvutist?

 • Ei. Meilile saabunud xml fail ei ole e-arve.

Kuidas saab rmp büroo e-ostuarveid ja neid kinnitada?

 • Paluge juhatuse liikmel aktiveerida e-arvete vastuvõtmine Merit Aktivas ning äriregistris, siis hakkavad e-arved saabuma otse programmi. Kinnitamiseks võtke kasutusele Merit Aktiva kinnitusring.

Selle info võiks lisada Meritisse, et e-äriregistris on vaja kinnitada e-arvete vastuvõtmine peale Meritis vastava linnukese tegemist. Ei teadnud, et vaja kinnitada e-äriregistris – seetõttu ei toiminud.

 • Täname ettepaneku eest! Vaatame selle üle ning võimalusel lisame info ka programmi kuid Merit Aktiva juhendites on see info olemas.

Kas piiratud õigusega kasutaja saab ligi seadistustele?

 • Jah, piiratud õigustega kasutaja saab ligi osadele seadistustele sh. e-arvete aktiveerimise aknasse.

Kas müüja kaubaarve (ei ole laomoodulit ja tellimust) saab ilma lisatööta ostja kaubaarveks?

 • Laomooduli kasutamine ei ole kohustuslik küll aga ei saa EDI arveid ilma tellimuseta saata. Rohkem infot leiate siit.
 • E-arvena saadetud kaubaarvet ei ole võimalik ilma täiendava tööta ostja kaubaarveks saata.

Kas korteriühistute programm Korto toetab e-arveid?

 • Puudub info Korto e-arvete võimaluste kohta. Merit Aktivas on võimalik ka teha korteriühistu ramaatupidamist ning väljastada ja vastu võtta e-arveid.

Kas eraisikule saab saata e-arvet (nt. iluteeninduses)?

 • Eraisikutele on võimalik saata e-arveid panka, kui nad on sõlminud püsimakse lepingu pangas teie ettevõttega.

Korrata uuesti (Meritis aktiveerimine)

 • Juhendi e-arvete seadistamiseks leiate siit.

Mida äriregistris pidi tegema, e-arvete osas?

 • Äriregistris tuleb kinnitada operaatori valik. Vaata täpsemalt juhendist siit.

Ei ole allkirjaõiguslik isik

 • E-arvete vastuvõtmist Merit Aktivas saab allkirjaõiguslik isik aktiveerida ID kaardi ning mobiiliID-ga. Saate lisada ettevõtte juhi Merit Aktivasse piiratud õigustega kasutajaks ning juhatuse liige saab aktiveerida endale sobival ajal. Kui te ei soovi kasutajat lisada ja juh.liige kasutab mobiiliID, siis saab raamatupidaja panna juhi andmed ning aktiveerida e-arvete vastuvõtmine distantsilt.

KÜ uue juhtkonna valimisel, kui kaua võib küsida andmed ja sisestada neid Meritisse ning seadistada e-arveid?

 • Kõigil raamatupidamisekohustuslastel on kohustus säilitada dokumente vähemalt 7 aastat. Seega on teil õigus tagasiulatuvalt 7a andmeid. Merit Aktivasse ei ole ilmselt mõtet niipalju tagasiulatuvalt sisestada ning töö alustamisel saate sisestada x kuupäeva seisuga algsaldod. Kui aktiveerite e-arvete vastuvõtmise, siis vanemad arved enam e-arvena ei tule.

Kas Telemal on tulnud võimalus, et müügitellimuste ja arvete vormistamine Telema süsteemis ning hiljem kinnitatud arved saaks saata raamatupidamisse Meritisse. Veel aasta alguses polnud Telema süsteemist võimalik Meritisse saata arveid.

 • Tarnija ei saa Telema Portaalis (ma saan aru, et “süsteemi” all on seda mõeldud) ostjale vormistatud ja saadetud arvet iseendale Meritisse saata. Mõistlikum oleks võtta ostja tellimus vastu otse Meritisse, sellest Meritis arve genereerida ja otse Meritist ostjale saata. Nii on arved ka Meritis olemas ning ei pea nende topelt loomisele aega ja vaeva kulutama.

Kui palju erinevaid formaate olemas on praegu? Kas kõik e-arve vastuvõtjad loevad kõiki formaate?

 • Erinevaid formaate on mitmeid kümneid. E-arve vastuvõtja ei pea oskama kõiki formaate vastu võtta. Selleks ongi operaator, kes oskab nt SAFi arve fromaadi (nt csv) ümber vastuvõtjale sobilikku fromaati (nt eesti earve xml) tõlkida.

Proovi tasuta

Aktiva tasuta paketis saate 6 kuu jooksul sisestada 100 müügiarvet, 100 ostuarvet ja 100 pearaamatu kannet ning saata tasuta e-arveid.

Merit Palga tasuta paketiga saate teha arvestust kuni kahele töötajale. Mingeid muid piiranguid tasuta paketis ei ole.