Kõik uudised
28.10.2021

Nutikas Neljapäev! Kas tead, kuidas kajastada OSS erikorra tehinguid Merit Aktivas?

  • Kui maksukohustuslasel on müüke erinevate liikmesriikide lõpptarbijatele ning rakendatakse OSS erikorda, siis tuleb lisada iga riigi jaoks eraldi uus käibemaks.
    Seadistused-> Finantsi seadistused-> Käibemaks-> + KM lisamine: Käibemaksu liigiks valige „xOSS müük EL (erikord)“, valige vastav riik ning sisestage selles riigis kehtiv maksumäär.
  • Lisaks tuleb igale lõpptarbija riigile lisada eraldi kliendi kaart millele on määratud õige riik. Kuna tegemist on mittekäibemaksukohustuslasest lõpptarbijatega, siis võib teha igale riigile ühe kliendi kaardi ning kajastada müüke koondarvena riikide lõikes.
  • OSS deklaratsiooni saab koostada menüüs: Finants -> Käibedeklaratsioon -> Muude EL käibemaksumäärade aruanne.
  • OSS erikorra maksustamisperiood on kvartal ning OSS deklaratsioon esitatakse kvartalile järgneva kuu viimaseks kuupäevaks. Esimene deklaratsioon tuleb esitada 31.oktoobriks 01.07-30.09 müükide kohta. OSS deklaratsiooni koostamisel pakutakse Aktivas vaikimisi eelnevat kvartalit (perioodi saab vajadusel muuta). Pärast aruande koostamist saab moodustada XML faili deklaratsiooni importimiseks MTA-sse.
  • OSS erikorra käibemaksu arvestuseks on kontoplaanis kontod 2308 „Müügi käibemaks digiteenuste müügilt EL-s (erikord)“ ja 2309 „Tasumisele kuuluv käibemaks digiteenuste müügilt (erikord)“. Kui kasutaja soovib, siis võib kontode nimetused muuta ise OSS erikorraks.
  • Pärast OSS deklaratsiooni esitamist, aruandeperioodi lõpus, tuleb koostada pearaamatu kanne maksuvõlgnevuse ülesvõtmiseks Maksu- ja Tolliametile: D 2308 K2309.
  • Võlgnevuse saab tasutuks märkida menüüs Maksed -> Maksed pangast tasumisel tehingu liigiks „tehingud tarnijatega“ ning tarnijaks Maksu- ja Tolliamet.

Proovi tasuta

Aktiva tasuta paketis saate 6 kuu jooksul sisestada 100 müügiarvet, 100 ostuarvet ja 100 pearaamatu kannet ning saata tasuta e-arveid.

Merit Palga tasuta paketiga saate teha arvestust kuni kahele töötajale. Mingeid muid piiranguid tasuta paketis ei ole.